Start >> Szkoła Suki Biłgorajskiej Wydarzenia/Warsztaty aŁO!bedzie Kalendarium | O nas

Szkoła Mistrzów Tradycji - Roztocze

11.09.2011

Zapraszamy do udziału w serii warsztatów poświęconych tradycyjnemu repertuarowi pieśni i muzyki instrumentalnej Zachodniego Roztocza – jednego z najbogatszych w dawną muzykę wiejską regionów Polski. Będą one okazją do nauki bezpośrednio od wybitnych śpiewaków i muzyków najstarszego pokolenia - „nosicieli” bogatego repertuaru i unikalnego lokalnego stylu.

A przede wszystkim wyjątkowych ludzi.

Spotkania będą odbywały się w weekendy w Janowie Lubelskim oraz Lublinie a także gościnnie u samych nauczycieli. Zajęcia są nieodpłatne.

Kilka słów o nauczycielach:

SKRZYPCE

Stanisław Głaz z Dzwoli, jeden z najwybitniejszych skrzypków na – słynącym z bogatej tradycji skrzypcowej – Roztoczu. Niezmordowany wirtuoz o swoistym, bardzo dynamicznym stylu i bogatym repertuarze polek, oberków, podróżniaków i walców. Doskonały pedagog i niezrównany gawędziarz. Nawet jeśli nie nauczy grać, to na pewno słuchać i szanować muzykę...

(w przypadku warsztatów skrzypcowych warunkiem są minimum podstawowe umiejętności i własny instrument)

SUKA BIŁGORAJSKA, BASY, BĘBENEK

Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego – od wielu lat badacz, piewca i wykonawca wiejskiej muzyki regionu janowsko-biłgorajskiego, budowniczy tradycyjnych instrumentów. Po latach prac studyjnych przywrócił praktyce muzycznej zapomniany instrument – sukę biłgorajską. Założyciel Szkoły Suki Biłgorajskiej.

Spotkania instrumentalne odbywać się będą (daty wstępne)
- 30 IX – 2 X podczas plenerowej sesji „Ordynacka stadnina muzyczna”* Szklarnia pod Janowem Lubelskim
21-23 X w Janowie Lubelskim i ok 10-12 XI w Lublinie

ŚPIEW

Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa - w młodości śpiewak weselny i kolędnik, dziś uznany „sceniczny” wykonawca przepięknych starych pieśni z okolic Janowa, a przede wszystkim mistrz i nauczyciel niemałej gromady zafascynowanych jego bogatym repertuarem ballad i kolęd życzących, unikalnym, łagodnym stylem śpiewu i takąż osobowością.

Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej – doskonała śpiewaczka o olbrzymim repertuarze pieśni lirycznych, weselnych czy kolęd, ale także niezrównana tancerka, gawędziarka, a jak trzeba to i bębnistka o olbrzymiej energii. Oboje są zdobywcami wielu nagród artystycznych na czele ze „Złotą Basztą” festiwalu w Kazimierzu i Nagrodą Kolberga.

Uzupełnieniem spotkań będą zajęcia prowadzone przez Martę Graban-Butryn i Agnieszkę Szokaluk.

Program przewiduje pracę nad poznaniem lokalnego stylu wykonawczego i repertuaru oraz próbę wykonań wybranych pieśni z towarzyszeniem suki biłgorajskiej.

Otwarte warsztaty śpiewacze odbędą się w dniach 4-6 XI w Janowie Lubelskim i 23-24 XI w Lublinie.

Podsumowaniem cyklu będzie udział w listopadowym festiwalu „Pieśni bagien/Pieśni spod Niebieskiej”

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Liczna miejsc niewielka.
Podane terminy mogą ulec niewielkim zmianom

Zgłoszenia oraz szczegółowe informacje pod adresem incrudo@ekolublin.pl

Organizatorzy:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Szkoła Suki Biłgorajskiej

Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła Mistrzów Tradycji”

* Raz lub dwa razy w roku położona na polanie, w głębi kompleksu Lasów Janowskich ostoja konika biłgorajskiego gromadzi młodszych i starszych muzykantów, którzy spotykają się,a by wymieniać umiejętności, doświadczenia i dźwięki – stare, piękne melodie i rytmy z terenu dawnej Ordynacji Zamojskiej.



Zobacz więcej zdjęć w Galerii

start | aktualności | foto - wideo | polecamy
krzysiek@sukabilgorajska.pl, tel. 696 06 77 04
Janów Lubelski
ŁebMajster